Links to 2018 Young Filmmakers

High School Student Films

Here are links to the student films, featuring the three Grand Jury Prize winners as chosen by judges at the Young Filmmakers Track screening on Sunday, March 18th from 9 am to noon at the Bow-Tie Cinemas, South Orange, NJ.  Each Grand Jury winning film received a check for $200.

 

Following these three films are links to ALL the FINALISTS (Honorable Mention and Storyteller Citation links coming soon.)

SIMPLY CLICK ON THE PHOTO OR TITLE AND WATCH THE FILMS!

 

This year we had such amazing films from all over the world, the U.S. and locally!! We hope you enjoy them as much as we do.

Best Short Narrative

Aidan Romanaux/Max Goldstein

(Columbia HS - Maplewood/S. Orange, NJ)

Best Short Documentary

Madelyn Barkocy

(Morris County School Of Technology - Denville, NJ)

Best Animated Short

Alex DeRosa

(Millburn HS - Millburn, NJ)

2018 Young Filmmakers Finalists - Narrative Short

Imperfect

RUNNER UP

Lauren Plattman

Governor Livingson HS - 

Berkeley Heights, NJ

Live, Laugh Loaf

Andrew Nussbaum/Nia Stanford

Morris County School of Technology - Denville, NJ

Max's Candy Crush

GRAND JURY PRIZE WINNER

Aidan Romanaux/Max Goldstein

Columbia HS - Maplewood/S. Orange, NJ

Quiet Time

Noah Levine, Daniel Schwartz, Maggie Brill, Jess Helfenstein, William Dobbs, Sophia Mozzarella, Sydney Relihan

Livingston HS - Livingston, NJ

Words for Hermit Boys

Sophia Heriveaux/Ben Krueger

Columbia HS - Maplewood/S. Orange, NJ

2018 Young Filmmakers Finalists - Documentary Short

Jade

RUNNER UP (Tie)

Austin Kwok, Sean Bai, Ian Walker and Tony Huang

International School of Beijing - China

Village to Village

RUNNER UP (Tie)

Max Goldstein

Columbia HS - Maplewood/S. Orange, NJ

What Do You Desire?

GRAND JURY PRIZE WINNER

Madelyn Barkocy

(Morris County School Of Technology - Denville, NJ)

By My Side

Zanyar Muhamadineko

Iranian Youth Cinema Society - Bukan, West Azerbaijan, Iran

Soulfege - the A Cappella Experience

Kyle Farscht

Millburn HS - Millburn, NJ

The Fabric of America

Alyssa Berrios, Merry Hailegeorgies,Gabe Hoekman, Verite Igiraneza, Avi Krishan, Sophie Lucarelli, Juliet Marschall, Juan Ortiz

Montgomery Blair HS - Gandhi Brigade Youth Media, Silver Spring, MD

2018 Young Filmmakers Finalists - Animated Short

Space Attack

RUNNER UP

Christina Wright

Columbia HS - Maplewood/

South Orange, NJ

Cellular Life

Ethan Halperin

Columbia HS - Maplewood/

South Orange, NJ

Lyric

GRAND JURY PRIZE WINNER

Alex DeRosa

Millburn HS - Millburn, NJ

Fosamiso

Andrew Campbell

Columbia HS - Maplewood/

South Orange, NJ

Super Convention

Sophie Goodman-Merel

Columbia HS - Maplewood/

South Orange, NJ

Young Filmmaker 2018 Honorable Mentions and Storyteller Citations Coming Soon!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Google Classic

© 2019 Cinema Ed Films

WRITE US

Cinema Ed Films

P.O. Box 221

South Orange, NJ 07079

Cinema Ed® is a 501(c)3 non-profit organization